Kungsholmens gymnasium antal elever

   Kungsholmens gymnasium kontakt

  Öppen skoldag på Kungsholmens gymnasium. Välkommen att besöka oss en vanlig skoldag! 4 maj Informationsmöte. Välkommen på vår informationskväll där du får träffa elever och personal som kan svara på dina frågor om skolan.

  Kungsholmens gymnasium antagningspoäng

  Du som går på Kungsholmens gymnasium eller är vårdnadshavare för en av våra elever loggar in i Skolplattformen för information och kontakt med skolan. Mina sidor På Mina sidor ändrar vårdnadshavare sina kontaktuppgifter för stadens e-tjänster, till exempel Skolplattformen.

 • kungsholmens gymnasium antal elever
 • Kungsholmens gymnasium merit

   Kungsholmens gymnasium/Stockholms Musikgymnasium är en populär gymnasieskola i centrala Stockholm. Skolan har en unik mix av utbildningar som alla, på olika sätt bidrar till det som är skolans själ och som utgör en av deras viktiga framgångsfaktorer. På Kungsholmen kan du läsa: Naturvetenskapsprogrammet på svenska eller engelska.

  Kungsholmens gymnasium merit sam

  Kungsholmens gymnasium/Stockholms musikgymnasium. Ej att förväxla med Kungsholmens västra gymnasium. Kungsholmens gymnasium/Stockholms musikgymnasium är en gymnasieskola på Kungsholmen, Stockholm. Skolan ligger på den övre (västra) delen av Hantverkargatan, nära bland annat Fridhemsplan, Kronobergsparken och Rålambshovsparken.

 • Kungsholmens gymnasium personal
 • Kungsholmens gymnasium personal

 • Hög nivå på utbildning i en lugn atmosfär. Träffa ungdomar från hela staden. Och gå på en skola som ligger centralt. Vi är kunskap. Vi är vetenskap. Vi är gemenskap. Vi är KVG. Utifrån dessa ledord formar vi vår verksamhet och undervisning. Vi är en centralt belägen skola med elever från hela Stockholms län.

 • Kungsholmens gymnasium lärare

  Antalet elever på skolan minskade under från till st. Andelen elever på skolan som tog examen med grundläggande behörighet minskade samtidigt från % till %. Den genomsnittliga betygspoängen minskade från till % av eleverna på Kungsholmens Västra Gymnasium tog examen.

  Kungsholmens gymnasium öppet hus

  Vårterminens första dag: 9 januari. Öppet hus: 1 februari klockan – Sportlov, vecka 9: 27–28 februari och 1–3 mars. Påsklov, vecka 11–14 april. Öppen skoldag: 24 april klockan – Informationsmöte: 4 maj klockan – Lov vid Kristi himmelsfärdsdag: 19 maj. Lov: 5 juni (dag mellan två röda dagar).


  Kungsholmens gymnasium merit natur

  Välkommen på öppet hus på Kungsholmens gymnasium! Klockan – öppnar vi dörrarna för dig som är nyfiken på vad Kungsholmens gymnasium/Stockholms musikgymnasium har att erbjuda. Här får du möjlighet att få en guidad rundtur på skolan, prata med lärare och elever i klasserna samt ta del av skolledningens presentationer.

Copyright ©online-school.edu.pl 2023