Småföretagarna arbetslöshetskassa

 • Småföretagare
 • Småa ersättning

  Sveriges största a-kassa för företagare! Att vara medlem i SMÅA kostar bara kronor per månad men gör företagarlivet tryggare. Bland våra medlemmar finns frisörer, taxichaufförer, akademiker, konsulter, hantverkare, programmerare, naprapater, butiksägare, IT-entreprenörer, fotografer, restaurangägare och många andra. Läs mer.

  Småföretagarnas a-kassa kontakt

  Om Mina sidor. I vår e-tjänst Mina sidor kan du enkelt att söka ersättning från a-kassan via såväl dator som telefon och surfplatta. När du loggat in kan du: Ansöka om ersättning. Fylla i och skicka tidrapporter. Fylla i och skicka formulär. Skicka meddelanden.

  Små a-kassa telefonnummer

  Småföretagarnas är en nischad a-kassa för företagare, där både större bolagsledare och småföretagare plats. För att gå med krävs det att du själv är företagare alternativt att du har ett väsentligt inflytande över verksamheten, vilket innebär att du sitter i styrelsen, är firmatecknare, VD eller är majoritetsägare i ett bolag.

  Småföretagare

 • Småföretagarnas Arbetslöshetskassa, SMÅA, är en a-kassa för de som har småföretag samt deras familjemedlemmar. Man är precis som andra a-kassor reglerade av lagen om arbetslöshetskassor samt lagen om arbetslöshetsförsäkring. SMÅA har över medlemmar som är småföretagare inom en mängd olika branscher. Medlemsavgiften.
 • Småa inkomstförsäkring

  Genom att bli medlem i Småföretagarnas Riksförbund får du tillgång till en mängd medlemsförmåner, bland annat rabatter, fri juridisk rådgivning och förmånliga försäkringar. Allt framtaget specifikt för att gynna dig som småföretagare.


  Småa medlem

   Företagsuppgifter om SMÅFÖRETAGARNAS ARBETSLÖSHETSKASSA. En juridisk person är ett företag eller organisation som har rätt att bland annat ingå avtal och att anställa personal. Exempel på juridiska personer är aktiebolag, handels- och kommanditbolag och ekonomiska föreningar. En enskild firma är däremot en fysisk person.

  Mina sidor a-kassa

  Anmäl dig som arbetssökande på Arbetsförmedlingen på din första arbetslösa dag. Det gör du enklast via Arbetsförmedlingens webbplats. vilka lagar och regler som styr rätten till arbetslöshetsersättning. SMÅA är en arbetslöshets- kassa för småföretagare och deras familjemedlemmar, som arbetar i små- och medelstora företag och.

 • småföretagarna arbetslöshetskassa

  1. Småa mina sidor

  Grundförsäkring. För dig som gått med i a-kassan, men inte hunnit vara medlem i tolv sammanhängande månader, finns möjlighet att få ersättning från grundförsäkringen. Grundförsäkringen ger som högst kronor per dag. Du måste även uppfylla ett arbetsvillkor. Om du har arbetat mindre än heltid innan arbetslösheten kan.


Copyright ©online-school.edu.pl 2023